• Αρχική
  • Μενού Δραστηριοτήτων

Καλοκαιρινό σχολείο

Μενού Δραστηριοτήτων

Ένα πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων που μας εισάγει στην πλούσια τοπική ιστορία και τις παραδόσεις του Αιγαίου.

Μπορείτε να επιλέξετε μία ή περισσότερες δραστηριότητες από το παρακάτω Μενού ως ατομικό ή ως ομαδικό πρόγραμμα. Το πρόγραμμα προσφέρεται παράλληλα στα ελληνικά και τα αγγλικά.

1) Ταχύρρυθμο Πρόγραμμα Εκμάθησης της Ελληνικής για Αρχάριους (crash course)

2) Μάθημα ελληνικών παραδοσιακών χορών και παρουσίαση των ελληνικών χορών/ των πανηγυριών στην Ελλάδα

3) Μάθημα τραγουδιού με ελληνικά τραγούδια και παρουσίαση της ελληνικής μουσικής.

4) Επίσκεψη σε τοπικό παραγωγό και παρουσίαση των προϊόντων της Σαντορίνης

5) Μάθημα κεραμικής και παρουσίαση της κεραμικής τέχνης

6) Ξενάγηση σε οινοποιείο και οινογνωσία με 3 διαφορετικά κρασιά

7) Περίπατος στο Μεγαλοχώρι: ιστορία, άνθρωποι και αξιοθέατα

8) Περίπατος από το Μεγαλοχώρι στον Πύργο ή στο Εμπορείο

- Οι μαθητές των Προγραμμάτων Ελληνικής Γλώσσας μπορούν να επιλέξουν μία ή περισσότερες δραστηριότητες με 50% έκπτωση. Η πραγματοποίηση των δραστηριοτήτων εξαρτάται από τον αριθμό των ατόμων που ενδιαφέρονται.

- Οι δραστηριότητες διαρκούς περίπου 2,5 ώρες. Ξεκινούν συνήθως στις 17:30 τις εργάσιμες μέρες, αλλά μπορούν να πραγματοποιηθούν και το πρωί αν υπάρχει ενδιαφέρον.

- Στο κόστος των δραστηριοτήτων περιλαμβάνεται: μεταφορά από το Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού στο Μεγαλοχώρι, γραπτό πληροφοριακό υλικό για το θέμα, διερμηνεία από ελληνικά σε αγγλικά, εισαγωγή από εκπαιδευτή της ομάδας του Κέντρου Ελληνικού Πολιτισμού